Praca w Europie

Dzięki temu, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, od kilku lat podlega „Zasadzie swobodnego przepływu pracowników”. Oznacza to, że będąc mieszkańcem zjednoczonej Europy możesz legalnie pracować w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinie. Praca za granicą niesie wiele korzyści.

Dzięki możliwości pracy w dowolnym kraju europejskim możesz zdobyć doświadczenie w danym zawodzie nawet w sektorach zawodowych, które są w twoim kraju przepełnione.

Ponadto praca za granicą stwarza możliwości nauki języków obcych w praktyce, pozwala na bezpośredni kontakt z mową obcokrajowców, dzięki czemu możesz szkolić wymowę oraz właściwy akcent języka danego kraju. Dzięki pracy w Europie możesz poznać również bogatą kulturę naszego kontynentu.

Praca za granicą ma również swoje wady, ponieważ pracując w innym kraju rozstajesz się z najbliższą rodziną. Jednak nie jest to obecnie problemem. Możesz wyjechać do pracy za granicę wraz z członkami twojej rodziny. Nie musisz się martwić o takie sprawy jak ubezpieczenie zdrowotne czy prawo korzystania z edukacji. Twoja żona/mąż również mogą znaleźć pracę w danym kraju, a dziecko ma prawo do chodzenia do szkoły. Wszyscy członkowie UE mają również prawo do korzystania z ubezpieczenia społecznego. Musisz jednak pamiętać o wyrobieniu Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

W krajach UE obowiązują podobne do Polskich zasady przyjmowania do pracy. Starając się o przyjęcie na dane stanowisko musisz: 
– napisać 
CV – w języku obcym,
– przedstawić dokumenty uprawniające do pracy w danym zawodzie, np. 
dyplom ze studiów – przetłumaczony na język danego kraju (dlatego warto zamówić na uczelni dyplom w języku angielskim),
– pokazać 
dokumenty tożsamości.

Za pomocą serwisów internetowych, takich na przykład jak EURES możesz uzyskać koniecznie potrzebne w pracy zagranicznej dane na temat życia oraz warunków pracy w krajach Unii Europejskiej.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *